Skip to main content

Homemade Laundry Detergent

Over the past couple years I have been trying to find ways to save money.  Being a family of 6, we have a lot of laundry.  I thought I might try to make my own laundry detergent and fabric softener sheets.  I knew that it would be less expensive, but I wanted to make sure it worked well and our clothes still smelled fresh and clean.

Here is what I use to make the laundry detergent ...
I store my Borax and Washing Soda in containers.  It is easier for me to store it that way.  I use a cheese grater to grate the soap.  And I use Ivory soap because it is less expensive and seems to work quite well.

Here is the recipe I use -

4 cups hot water
1 bar of soap (your choice)
1 cup Arm & Hammer Super WASHING Soda
1/2 cup Borax

Grate the bar soap and add to saucepan with water.  Stir continually over medium-low heat until soap dissolves and is melted.

Fill a 5 gallon bucket half full of hot tap water.  Add melted soap, washing soda and Borax.  Stir well until all powder is dissolved.  Fill bucket to top with more hot water.  Stir, cover and let sit overnight to thicken.

Stir and fill a used, clean, laundry soap dispenser half full with water and then fill the rest of the way with soap.  Shake before each use.  (will gel)  If you fill with water, then soap, you are less likely to have soap suds go all over. 

Recipe makes 10 gallons.

Here is a breakdown of the cost for the 10 gallons of laundry detergent.

Ivory soap - .33 cents (you can get it cheaper)
Washing Soda - .40 cents
Borax - .20 cents

So it costs around .83 cents for me to make 10 gallons of laundry detergent.  I think that is pretty good!

I also make my own dryer sheets.  Here is what I use ...

I use an empty wipes container, generic fabric softener and cut up some extra fabric I had.  You can also use an old baby blanket.  Anything that is that type of material.  I simple cut the fabric into strips and lay them in the wipes container.  After I put them in the container, I mix 1/4 cup of softener with 3/4 cups of water.  After it is mixed, I poor it over the fabric strips, close the lid and shake it up.  My husband was a little bit skeptical about this one, but they have worked great.  The price is around .12 cents per batch and I get about 40 sheets per batch.  What a savings!

Comments

Popular posts from this blog

Letting go of the boy, so he can become a man.

Rain! We thought the rain would never stop. It seemed to rain every day for over a week. All the while, our lawn continued to grow and grow. When there was finally a break in the rain, the lawn seemed to stand two feet tall. Our oldest son has taken on the responsibility of mowing the lawn. He was so happy when his dad told him that he could mow on his own. He longs to please his dad. He longs to make him happy. He longs for his approval. Of course, he doesn't have to mow in order to do or receive any of those things. He has been a daddy's boy since the day he came into the world and we found out we had a son. Our son went out to tackle mowing the lawn. He had been asking me every day if he could mow and today I was finally able to say yes, that it was dry enough. He had been out there mowing for about 20 minutes when he came in for a drink. He was dripping with sweat. My heart sunk for my boy, for how difficult the task he was attempting to complete. I told him that I...

Trying to be more of a planner

In December I started making a monthly meal plan.  I was excited, but a little nervous about how it would all turn out.  I must say I was pleasantly surprised at the outcome.  It didn't take as much time as I thought it would. I made the meal calendar for the month and then wrote down all the ingredients I would need.  That part was a little overwhelming at first.  I separated the lists into perishables and non-perishables/freezable.   Now I do a once a month shopping trip for the non-perishables/freezables and then a bi-weekly shopping trip for perishables.  I don't stick to the menu every day, but I know that I will have enough meals for a whole month.  When making out the menu I tried to put similar meals back to back.  Like one night we will have meatloaf and the next night we have shepherd pie.  I use the same ingredients 2 days in a row.  It saves time and money. My once a month shopping trip consists of bulk buying...

Dear Adoptive Mom Who Didn't Adopt

Dear Adoptive Mom Who Didn't Adopt, It is difficult to express the loss of a child through a failed adoption. It is difficult for people to understand. But I am here to let you know that I understand. I understand your pain. I understand your loss. I have felt your heartbreak. I have cried your tears. You don't start the process of an adoption thinking the end result would be a bed that is still empty. You don't think that there will be a seat at the table that wont be filled. You don't think of all the goodnight kisses that will never be given. You don't think that you will never give comforting hugs, letting your child know you will always be there mommy. You don't start the process of an adoption thinking you will come out at the end without your child. It is difficult because the people around you may not respond to your loss. They may not realize that you are grieving the loss of that child. Your child. They may not realize that even though you never ...